5. sayı için çağrı | Türkiye’de Tarih Zanaatının Seyri

Türkiye tarihçiliği, Osmanlı’nın son yüzyılında bir entelektüel arayış ve siyasi polemik malzemesi olarak ortaya çıkışının ardından Darülfünun’da bir kürsü kurulmasına ve akabinde tek parti döneminin ideolojik araçlarından biri oluşuna kadar ideolojilerle iç içe geçmiştir. Bu ilişkisellik hâlâ güçlü bir şekilde devam etmektedir.

Tarih bölümleri en aleni örneğini Ermeni “iddiaları”na cevap için tarihçilerin mobilize edilmesinde gördüğümüz üzere misyonlarla yüklenmektedir. Aynı şekilde bu döneme kadar hakim olan milliyetçi tarihçiliğe karşı farklı akademik formasyonlar edinen sol ve giderek sol-liberal/sol-demokrat tarihçilerin kaygıları ve yüzleşme çağrıları da aynı politizasyondan ve siyasi kaygılardan ari değildir.

Türkiye’de akademik bir disiplin haline gelmeye başlamasından bugüne kadar tarihçiliğin seyri, durumu ve problematikleri üzerine eğilecek bu özel sayı bu konulara odaklanmış yazıları bekliyor. Yazılar, Türkiye’de akademisyenlerin entelektüel biyografilerinden akademik tarih ekollerine; belirli akademik çalışma alanlarının incelenmesinden üniversite ve tarih bölümleri bazında kurumsal incelemeye yönelik sorunsallar üzerinde yoğunlaşabilir. İlaveten, yazılar Türkiye’de tarihçiliği bir akademik disiplin olarak ele alabileceği gibi tarihçilere ve tarihçiliğin kolektif biyografisine de eğilebilir. Sonuç olarak bu sayı belirli bir tarihsel dönemleştirmeyle kendini sınırlı tutmaksızın Türkiye tarihçiliğinin bir panoramasını ve onun sosyo-kültürel haritasını çıkarmayı hedeflemektedir.

Modus Operandi: İlişkisel Sosyal Bilimler Dergisi‘nin 5. sayısının dosya konusu için yazıların son teslim tarihi 8 Nisan 2016‘dır. Makalelerinizi aşağıdaki e-posta adreslerimize gönderebilirsiniz.

Ümit Kurt, California State University, Fresno, Tarih Bölümü

Doğan Gürpınar, İstanbul Teknik Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s