7. sayı için çağrı | Bilim Çalışmaları

71970’lerden bu yana bilim çalışmaları oldukça radikal bir şekilde değişti. Sosyoloji, antropoloji ve tarih alanında çalışan bilim insanları, bilimin sosyal, ekonomik ve politik süreçlerle bağlantısını kurmaya odaklandılar ve kendilerini 1970 öncesinin dar kapsamlı bilim analizlerinden kopartmaya başladılar. Sosyal bilimler alanındaki bilimin nasıl çalışılması gerektiğine ilişkin analizler, iki dünya savaşı arasında Robert K. Merton ve Karl Mannheim arasındaki tartışma ile başlamıştı: bilimin kendine has / kendinden menkul bir bilgi biçimi mi yoksa toplumsal bir temeli mi olduğuna odaklanan bu tartışma, 1950’lere gelindiğinde ilkine doğru meyletti; yani bilimin yalnızca içsel dinamiklerini inceleyerek çalışılması yönünde bir noktaya doğru evrildi.  Böyle bir sorunlaştırma, bilimin bulgularının toplumların ilerlemesini sağlayacak amaçlar eşliğinde kullanılmasının yanında savaş, yıkım ve kitlesel katliamlar için de bir araç olabileceğinin farkına varılması ve bu gerçekliğin yarattığı anti-bilim propagandasına karşı bilim dünyasının yüceltilmesi olarak da okunabilir.  Böyle bir amacın eşliğinde bu dönemin bilim sosyolojisi ve tarihi esas olarak bilimsel cemaatin nasıl oluştuğu, bilim adamının özellikleri ve bilimin kendisini nasıl kurumsallaştırdığı gibi konular etrafında şekillendi.  1970’lerin yeni bilim çalışmaları bu içsel metodolojinin eleştirisiyle, bilimin kendine has süreçlerle değil, aksine, dışsal süreçlerin doğurduğu bir bilgi biçimi olarak ele alınması gerektiğini söyleyerek yola çıktılar.  Bu eleştiri, bilimsel itilaf analizlerine; bilim insanının dünyasını antropolojik olarak inceleyen laboratuvar çalışmalarına; keşifler ve bilimin tarihsel bağlantılarını ortaya koyan araştırmalara; bilimin üniversiteler ve akademiler dışında geliştiği mekanları inceleyen çalışmalara; bilim insanı dışında bilime katkı yapan diğer aktörleri tartışan tarihsel analizlere uzanan geniş bir yelpazede çeşitlendi.

Modus Operandi: İlişkisel Sosyal Bilimler dergisinin Kasım 2016’da çıkacak 6. sayısındaki özel dosyada, son kırk yıldır oluşan bu çeşitliliği sahiplenerek, bilimi analiz nesnesi olan kuran bütün bilim insanlarını, disiplin ayırt etmeden, bu sayıya katkıda bulunmaya davet ediyoruz.  Bilim tarihi, bilim sosyolojisi, bilim felsefesi ve bilim antropolojisi alanlarında güncel ve/veya tarihsel, coğrafya ayırt etmeden, en geniş anlamıyla bilim dünyasının herhangi bir alanını, tartışmasını ya da nesnesini analiz etmeye çağırıyoruz.

Makalelerinizi 19 Kasım 2016’ya kadar alttaki e-posta adresine gönderebilirsiniz. (Görsel: “An Experiment on a Bird in the Air Pump”, Joseph Wright of Derby, 1768)

Sanem Güvenç Salgırlı, Marmara Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü

  

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s