Modus Operandi: İlişkisel Sosyal Bilimler Dergisi’nin, ilgili yerli ve yabancı indekslerde yer alacak; uluslararası bilimsel yayın protokollerine uygun hazırlanacak; antropoloji, arkeoloji, iktisat, psikoloji, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih başta olmak üzere sosyo-ekonomik ve beşerî bilimlerden çalışmalara yer verecek bir yayın olmasını hedefliyoruz.

Modus Operandi: İlişkisel Sosyal Bilimler Dergisi 2012’den bu yana çok önemli sosyal bilim klasiklerinin Türkçe söyleyişlerini hazırlamış olan Heretik Yayıncılık’ın imtiyaz sahipliğinde çıkıyor. Kurucular olarak bizlerin düşüncede dostluğunu, hemdertliğini sağlayan ortak paydalardan en başta gelen iki tanesini, derginin ismine yansıttık: Birincisi bizler, alanı besleyecek akademik bir yayının, sosyal bilimcilik mesleğinin icra ediliş biçimleri hakkındaki araştırma ve tefekküre de açık olması gerektiğini düşünüyoruz. İkinci olarak, farklı araştırma yatkınlıklarına sahip olsak da, sosyal- ve beşerî-bilimsel yaklaşımlarda ilişkiselcilik zemininde birleşiyoruz ve bu cenahta Türkiye’de yapılan çalışmaların bilim camiasıyla ve toplumla paylaşılmasına aracı olmayı umuyoruz.

Bu iki hareket noktası üzerinden orta vadede Modus Operandi: İlişkisel Sosyal Bilimler Dergisi ile, gerek hazırlanacak içeriği, gerek etrafında zaman içinde oluşacak çevrenin yayın-dışı (seminer, konferans, vb.) faaliyetleri sayesinde, Türkiye’de sosyo-ekonomik ve beşerî bilimler alanında yapılanları ve yapılamayanları tartışmayı umuyoruz. Uzun vadede İngilizce, Fransızca ve Almanca makalelere de yer vererek derginin Avrupa ve Kuzey Amerika akademi alanlarıyla muhabbetini sağlamayı da umuyoruz.

Her yıl 3 sayı çıkarmayı planladığımız Modus Operandi’nin ilk iki sayısı için dosya teması olarak, “Türkiye’de Sosyal Bilimlerin Halleri”ni belirledik. Vefa Saygın Öğütle ilk sayının, Güney Çeğin ikinci sayının editörlüğünü üstlendi. Bu iki dosyada, farklı disiplinlerin geçmişte ve günümüzde Türkiye’deki macerasını, araştırmacıların karşılaştıkları zorlukları, bu alanlarda araştırma konularının izlediği teorik ve metodolojik patikaları tartışan yazılara yer vermeyi planlıyoruz.

Dergimizin içeriği hakkındaki yorum ve eleştirilerinizi her zaman bekliyoruz.

Bizi sosyal medyada Twitter ve Facebook’tan da izleyebilirsiniz.

Dostlukla,

Güney Çeğin, Emrah Göker, Ümit Kurt, Vefa Saygın Öğütle, Levent Ünsaldı

Reklamlar